Χρυσές Σφαίρες 2021

Aνακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τις Χρυσές Σφαίρες 2021

Χρυσές Σφαίρες 2021: Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες και ως μεγάλος νικητής της χρονιάς αναδεικνύεται το Netflix

Το Hollywood Foreign Press Association (HFPA) ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες για τις Χρυσές Σφαίρες 2021 και την 78η απονομή των βραβείων, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 28 Φεβρουαρίου 2021. Παρουσιάστριες αναλαμβάνουν για 4η φορά οι ηθοποιοί Tina Fey (30 Rock) and Amy Poehler (Parks and Recreation). Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού, οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν ψηφιακά, εξαιτίας των περιορισμών της πανδημίας.

Jane Fonda
Jane Fonda

Εκτός από τις υποψηφιότητες θα δοθούν και άλλα δύο τιμητικά βραβεία. Στην Jane Fonda, κάτοχο 2 Όσκαρ και 7 Χρυσών Σφαιρών θα απονεμηθεί το βραβείο Cecil B. DeMille για την εξαιρετική προσφορά της στον χώρο της ψυχαγωγίας. Στον Norman Lear, σεναριογράφο των σειρών Αll in the Family, Maude και One Day at a Time, θα απονεμηθεί το βραβείο Carol Burnett. Το έργο του Lear θεωρείται ριζοσπαστικό για την εποχή του στη βιομηχανία του θεάματος, καθώς προσέγγισε ευαίσθητα και αμφιλεγόμενα ζητήματα με χιούμορ και τα ανέδειξε μέσα από την τηλεόραση. Είναι ο τρίτος παραλήπτης του συγκεκριμένου βραβείου μετά την Carol Burnett (2019) και την Ellen DeGeneres (2020).

Mank
Mank

Μεγάλος νικητής της παράδοξης αυτής, κινηματογραφικά, χρονιάς, αναδείχθηκε το Netflix με 20 υποψηφιότητες συνολικά και το HBO ακολουθεί δεύτερο με μόλις 7.  Το Mank του David Fincher απέσπασε 7 υποψηφιότητες, βάζοντάς το στην κορυφή των φαβορί, με την Δίκη των 7 του Σικάγο να έρχεται δεύτερη με 5, και να ακολουθούν τα The Father, Nomadland και Promising Young Woman με 4 υποψηφιότητες το καθένα. Στα τηλεοπτικά προγράμματα, το The Crown του Peter Morgan απέσπασε 6 υποψηφιότητες, το Schitt’s Creek των Eugene Levy και Dan Levy 5 και τρίτα έρχονται το Ozark και το The Undoing με 4 υποψηφιότητες το καθένα. Υποψήφιος είναι και ο Chadwick Boseman, στο κύκνειο άσμα του, για την ερμηνεία του στο Ma Rainey’ s Black Bottom του George C. Wolfe.

Chicago 7
Η Δίκη των 7 του Σικάγο

Δείτε αναλυτικά την πλήρη λίστα με τις υποψηφιότητες για τις Χρυσές Σφαίρες 2021:

Καλύτερη ταινία – Δράμα

THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)

MANK (Netflix; Netflix)

NOMADLAND  (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)

PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)

Α’ Γυναικείος Ρόλος – Δράμα

VIOLA DAVIS  –  MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANDRA DAY  – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

VANESSA KIRBY –  PIECES OF A WOMAN

FRANCES MCDORMAND –  NOMADLAND

CAREY MULLIGAN  – PROMISING YOUNG WOMAN

Α’ Ανδρικός Ρόλος- Δράμα

RIZ AHMED  –  SOUND OF METAL

CHADWICK BOSEMAN   – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM

ANTHONY HOPKINS  –  THE FATHER

GARY OLDMAN  –  MANK

TAHAR RAHIM  –  THE MAURITANIAN

Καλύτερη ταινία – Μιούζικαλ ή Κωμωδία 

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Four By Two Films; Amazon Studios)

HAMILTON (Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)

MUSIC (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)

PALM SPRINGS (Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)

THE PROM (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)

Α’ Γυναικείος Ρόλος – Μιούζικαλ ή Κωμωδία

MARIA BAKALOVA  –  BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

KATE HUDSON  –  MUSIC

MICHELLE PFEIFFER  –  FRENCH EXIT

ROSAMUND PIKE  –  I CARE A LOT

ANYA TAYLOR-JOY  –  EMMA.

Α’ Ανδρικός Ρόλος – Μιούζικαλ ή Κωμωδία

SACHA BARON COHEN  –  BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

JAMES CORDEN  –  THE PROM

LIN-MANUEL MIRANDA  –  HAMILTON

DEV PATEL  –  THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

ANDY SAMBERG  –  PALM SPRINGS

Καλύτερη ταινία animation

THE CROODS: A NEW AGE (DreamWorks Animation; Universal Pictures)

ONWARD (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

OVER THE MOON (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)

SOUL (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

WOLFWALKERS (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

ANOTHER ROUND (Δανία) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)

LA LLORONA (Γουατεμάλα/ Γαλλία) (La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)

THE LIFE AHEAD (Ιταλία) (Palomar; Netflix)

MINARI (ΗΠΑ) (Plan B; A24)

TWO OF US (Γαλλία/ ΗΠΑ) (Paprika Films; Magnolia Pictures)

Β’ Γυναικείος Ρόλος – Δράμα

GLENN CLOSE  –  HILLBILLY ELEGY

OLIVIA COLMAN –   THE FATHER

JODIE FOSTER  –  THE MAURITANIAN

AMANDA SEYFRIED  –  MANK

HELENA ZENGEL  –  NEWS OF THE WORLD

Β’ Ανδρικός Ρόλος – Δράμα

SACHA BARON COHEN  –  THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

DANIEL KALUUYA  –  JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

JARED LETO  –  THE LITTLE THINGS

BILL MURRAY  –  ON THE ROCKS

LESLIE ODOM JR.  –  ONE NIGHT IN MIAMI…

Καλύτερης Σκηνοθεσίας

EMERALD FENNELL  –  PROMISING YOUNG WOMAN

DAVID FINCHER –  MANK

REGINA KING  –  ONE NIGHT IN MIAMI…

AARON SORKIN  –  THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

CHLOÉ ZHAO –   NOMADLAND

Καλύτερου Σεναρίου

EMERALD FENNELL  –  PROMISING YOUNG WOMAN

JACK FINCHER  –  MANK

AARON SORKIN  –  THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON  –  THE FATHER

CHLOÉ ZHAO  –  NOMADLAND

Καλύτερου Soundtrack

ALEXANDRE DESPLAT  –  THE MIDNIGHT SKY

LUDWIG GÖRANSSON  –  TENET

JAMES NEWTON HOWARD  –  NEWS OF THE WORLD

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS  –  MANK

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE  –  SOUL

Καλύτερο Πρωτότυπο Τραγούδι

“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD

“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI…

“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

Καλύτερη δραματική σειρά

THE CROWN – NETFLIX (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)

LOVECRAFT COUNTRY – HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)

THE MANDALORIAN – DISNEY+ (Lucasfilm Ltd.)

OZARK – NETFLIX (MRC Television)

RATCHED – NETFLIX (Fox21 Television Studios)

Καλύτερη γυναικεία ερμηνεία σε δραματική σειρά

OLIVIA COLMAN  –  THE CROWN

JODIE COMER –   KILLING EVE

EMMA CORRIN  –  THE CROWN

LAURA LINNEY  –  OZARK

SARAH PAULSON  –  RATCHED

Καλύτερη ανδρική ερμηνεία σε δραματική σειρά

JASON BATEMAN  –  OZARK

JOSH O’CONNOR  –  THE CROWN

BOB ODENKIRK  –  BETTER CALL SAUL

AL PACINO –   HUNTERS

MATTHEW RHYS  –  PERRY MASON

Καλύτερη Σειρά- Μιούζικαλ ή Κωμωδία

EMILY IN PARIS – NETFLIX (Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)

THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX (HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)

THE GREAT – HULU (Hulu / Civic Center Media / MRC)

SCHITT’S CREEK – POP TV (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV)

TED LASSO – APPLE TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία

LILY COLLINS  –  EMILY IN PARIS

KALEY CUOCO  –  THE FLIGHT ATTENDANT

ELLE FANNING  –  THE GREAT

JANE LEVY  –  ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST

CATHERINE O’HARA  –  SCHITT’S CREEK

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία

DON CHEADLE  –  BLACK MONDAY

NICHOLAS HOULT  –  THE GREAT

EUGENE LEVY  –  SCHITT’S CREEK

JASON SUDEIKIS  –  TED LASSO

RAMY YOUSSEF  –  RAMY

Καλύτερη μίνι σειρά

NORMAL PEOPLE – HULU (Hulu / BBC / Element Pictures)

THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX (Netflix)

SMALL AXE – AMAZON STUDIOS (BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)

THE UNDOING – HBO (HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)

UNORTHODOX – NETFLIX (Studio Airlift / RealFilm)

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε Μίνι Τηλεοπτική Σειρά ή Τηλεταινία

CATE BLANCHETT  –  MRS. AMERICA

DAISY EDGAR-JONES  –  NORMAL PEOPLE

SHIRA HAAS  –  UNORTHODOX

NICOLE KIDMAN   – THE UNDOING

ANYA TAYLOR-JOY  –  THE QUEEN’S GAMBIT

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε Μίνι Τηλεοπτική Σειρά ή Τηλεταινία

BRYAN CRANSTON  –  YOUR HONOR

JEFF DANIELS  –  THE COMEY RULE

HUGH GRANT  –  THE UNDOING

ETHAN HAWKE  –  THE GOOD LORD BIRD

MARK RUFFALO  –  I KNOW THIS MUCH IS TRUE

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε υποστηρικτικό ρόλο στην τηλεόραση

GILLIAN ANDERSON  –  THE CROWN

HELENA BONHAM CARTER  –  THE CROWN

JULIA GARNER  –  OZARK

ANNIE MURPHY  –  SCHITT’S CREEK

CYNTHIA NIXON  –  RATCHED

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία υποστηρικτικό ρόλο στην τηλεόραση

JOHN BOYEGA  –  SMALL AXE

BRENDAN GLEESON   – THE COMEY RULE

DANIEL LEVY  –  SCHITT’S CREEK

JIM PARSONS  –  HOLLYWOOD

DONALD SUTHERLAND  –  THE UNDOING

Για περισσότερα κινηματογραφικά νέα, πατήστε εδώ.

Διαβάστε επίσης:

To 2020 ήταν η χρονιά – ρεκόρ ταινιών που σκηνοθετήθηκαν από γυναίκες

Κείμενο: Θεοδωρίδου Ελένη (Lavart)

 

Πηγή

Πηγές Φωτογραφιών: 1, 2, 3, 4

 

 

 

➔ Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις και όλα τα πιο πρόσφατα άρθρα της Lavart στο lavart.gr

Κοινοποίηση

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ