Oscars 2021: Ο κύβος ερρίφθη – Η πλήρης λίστα με τις υποψηφιότητες και τους νικητές των φετινών Όσκαρ

Oscars… Gone Wild

Oscars 2021 – Μία διαφορετική τελετή για μία διαφορετική απονομή

Ο δρόμος για την απονομή των 93ων Oscars ήταν πρωτοφανής αυτή την χρονιά χάρη στην πανδημία του Covid-19, η οποία επέκτεινε τη σεζόν υποψηφιοτήτων κατά δύο μήνες. Η πανδημία έτσι μετατόπισε την ημερομηνία της τελετής απονομής του 2021 στις 25 Απριλίου!

Με φόντο την «αλλοιωμένη» σύμβαση της απονομής εξαιτίας των υγειονομικών συνθηκών, η Ακαδημία επέτρεψε φέτος σε ταινίες που μεταφέρθηκαν σε streaming platforms ή / και PVOD να παραμείνουν επιλέξιμες για τα Όσκαρ, εφόσον η ταινία είχε αρχικά προγραμματιστεί για θεατρική κυκλοφορία. Μία βραδιά γεμάτη ανατροπές και επιτυχίες πολλών φαβορί!

Όσον αφορά τις κατηγορίες της Καλύτερης Ταινίας και Σκηνοθεσίας, η Zhao επανέλαβε τη νίκη της και εδώ αφού σάρωσε στο βραβείο DGA για τον Καλύτερο Σκηνοθέτη στις Χρυσές Σφαίρες, στα Critics Choice Awards, στα BAFTA και τα Βραβεία Spirit. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η Zhao ήταν το φαβορί για το Όσκαρ τον Καλύτερο Σκηνοθεσίας, και έγινε η δεύτερη γυναίκα στην ιστορία που κέρδισε το βραβείο. Οι ηθοποιοί Daniel Kaluuya και Yuh-Jung Youn έχουν επίσης κυριαρχήσει στις κατηγορίες τους στο προβάδισμα μέχρι τα Όσκαρ και κράτησαν χθες το βράδυ το χρυσό αγαλματίδιο.

Παρακάτω παρατίθεται ένας πλήρης κατάλογος υποψηφίων για τα 93α Oscars (Οι νικητές είναι με έντονους χαρακτήρες).

Μεγάλος νικητής της βραδιάς το "Nomadland"
Μεγάλος νικητής της βραδιάς το “Nomadland”

Καλύτερης Ταινίας

“The Father”
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“Minari”
“Nomadland” (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7″

Καλύτερης Σκηνοθεσίας

Thomas Vinterberg (“Another Round”)
David Fincher (“Mank”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Chloe Zhao (“Nomadland”) ΝΙΚΗΤΡΙΑ
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Α’ Ανδρικού Ρόλου

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Anthony Hopkins (“The Father”) ΝΙΚΗΤΗΣ
Gary Oldman (“Mank”)
Steven Yeun (“Minari”)

Α’ Γυναικείου Ρόλου

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”) ΝΙΚΗΤΡΙΑ
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Β’ Ανδρικού Ρόλου

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) ΝΙΚΗΤΗΣ
Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
Paul Raci (“Sound of Metal”)
Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Β’ Γυναικείου Ρόλου

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Youn Yuh-jung (“Minari”) ΝΙΚΗΤΡΙΑ

Ο Florian Zeller κρατώντας το χρυσό αγαλματίδιο για την νίκη του στην κατηγορία Καλύτερου Διασκευασμένου Σεναρίου για την ταινία "The Father"
Ο Florian Zeller κρατώντας το χρυσό αγαλματίδιο για την νίκη του στην κατηγορία Καλύτερου Διασκευασμένου Σεναρίου για την ταινία “The Father”

Καλύτερου Διασκευασμένου Σεναρίου

Sacha Baron Cohen and Co-Writers (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Florian Zeller and Christopher Hampton (“The Father”) ΝΙΚΗΤΗΣ
Chloe Zhao (“Nomadland”)
Kemp Powers (“One Night in Miami”)
Ramin Bahrani (“The White Tiger”)

Καλύτερου Πρωτότυπου Σεναρίου

Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas (“Judas and the Black Messiah”)
Lee Isaac Chung (“Minari”)
Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) ΝΙΚΗΤΗΣ
Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder (“Sound of Metal”)
Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

“Onward”
“Over the Moon”
“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Wolfwalkers”

Το Φεστιβάλ Δράμας «πίνει» στην υγειά του Βίντερμπεργκ

Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

“Another Round” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Better Days”
“Collective”
“The Man Who Sold His Skin”
“Quo Vadis, Aida?”

Καλύτερου Ντοκιμαντέρ

“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”

“My Octopus Teacher” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Time”

Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας

Sean Bobbitt (“Judas and the Black Messiah”)

Erik Messerschmidt (“Mank”) ΝΙΚΗΤΗΣ

Dariusz Wolski (“News of the World”)
Joshua James Richards (“Nomadland”)
Phedon Papamichael (“The Trial of the Chicago 7”)

Καλύτερης Ενδυματολογίας

“Emma”

“Ma Rainey’s Black Bottom” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”

Καλύτερου Μοντάζ

“The Father”
“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“The Trial of the Chicago 7”

Καλύτερο Μακιγιάζ

“Emma”
“Hillbilly Elegy”

“Ma Rainey’s Black Bottom” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Mank”
“Pinocchio”

Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής

“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”

“Soul” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Καλύτερου Πρωτότυπου Τραγουδιού

“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami”

Καλύτερης Καλλιτεχνικής Διεύθυνσης 

“The Father”

“Ma Rainey’s Black Bottom”

“Mank” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“News of the World”
“Tenet”

Καλύτερου Ήχου

“Greyhound”

“Mank”
“News of the World”
“Soul”

“Sound of Metal” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Καλύτερων Οπτικών Εφέ

“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”

“Tenet” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

Στον Γιώργο Καρβέλα το βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους 

“Colette” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”

Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων Μικρού Μήκους

“Burrow”
“Genius Loci”

“If Anything Happens I Love You” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“Opera”
“Yes-People”

Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους (Live Action)

“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”

“Two Distant Strangers” (ΝΙΚΗΤΗΣ)

“White Eye”

Πηγή

Πηγές Εικόνων: Εξώφυλλο, 1, 2

Για περισσότερα νέα, δείτε εδώ.

Για περισσότερα κινηματογραφικά νέα, δείτε εδώ.

➔ Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις και όλα τα πιο πρόσφατα άρθρα της Lavart στο lavart.gr

Κοινοποίηση

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ