Χρυσές Σφαίρες

Χρυσές Σφαίρες 2021: Όλοι οι νικητές της 78ης απονομής

Χρυσές Σφαίρες 2021 : Η 78η απονομή έγινε στις 28 Φεβρουαρίου, 2 μήνες αργότερα απ’ ότι συνήθως . Παρουσιάστριες για 4η χρονιά ήταν οι Tina Fey και Amy Poehler

Όπως κάθε χρόνο, οι Χρυσές Σφαίρες έρχονται ως πρόδρομος των Όσκαρ και δίνουν μια «γεύση» για την πορεία των χρυσών αγαλματιδίων. Φέτος ήταν μια ιδιαίτερη χρονιά για τον κινηματογράφο καθώς πολλές παραγωγές αναβλήθηκαν εξαιτίας της πανδημίας ενώ πολλές δεν είδαν ποτέ την κινηματογραφική αίθουσα καθώς προβλήθηκαν απευθείας σε τηλεοπτικές πλατφόρμες.

Fey-Poehler
Tina Fey και Amy Poehler

Μεγάλος νικητής των Χρυσών Σφαιρών αναδείχθηκε το «Nomadland» της Chloé Zhao. κερδίζοντας τις Χρυσές Σφαίρες Καλύτερης Ταινίας και Καλύτερης Σκηνοθεσίας. Ο Chadwick Boseman κέρδισε στη κατηγορία Καλύτερου Υποστηρικτικού Ρόλου, στο κύκνειο άσμα του στο «Ma Rainey’s Black Bottom» του George C. Wolfe ενώ στη Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία, το βραβείο απονεμήθηκε στην κορεάτικη ταινία «Minari» του Lee Isaac Chung, με το φαβορί «Another Round» του Thomas Vinteberg να αρκείται στη διεκδίκηση του Όσκαρ. Μεγάλος ηττημένος της βραδιάς ήταν ο David Fincher με το «Mank», το οποίο είχε 6 υποψηφιότητες και καμία νίκη.  Το Netflix είχε επίσης την τιμητική του με 6 Χρυσές Σφαίρες συνολικά. Τέλος, το animated φιλμ «Soul» της Disney κέρδισε σε δύο κατηγορίες. Στις τηλεοπτικές σειρές μεγάλος νικητής αναδείχθηκε το «The Crown» με συνολικά 4 βραβεία.

zhao
Chloe Zhao, Emerald Fennell, και Regina King

Στην Jane Fonda, κάτοχο 2 Όσκαρ και 7 Χρυσών Σφαιρών απονεμήθηκε τιμητικά το βραβείο Cecil B. DeMille για την εξαιρετική προσφορά της στον χώρο της ψυχαγωγίας ενώ κέρδισε και το βραβείο Καλύτερης Ηθοποιού σε υποστηρικτικό ρόλο για την ερμηνεία της στο «The Mauritanian» του Kevin Macdonald. Στον Norman Lear, σεναριογράφο των σειρών Αll in the Family, Maude και One Day at a Time, απονεμήθηκε το τιμητικό βραβείο Carol Burnett.

https://www.youtube.com/watch?v=mIM8zYjGCeM&feature=emb_title&ab_channel=MovieClipsandMashups

Δείτε όλους τους νικητές

Καλύτερη ταινία – Δράμα

«Nomadland»

«The Father»
«Μank»
«Promising Young Woman»
«Η Δίκη των 7 του Σικάγο»

Α’ Γυναικείος Ρόλος – Δράμα

Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

Carey Mulligan (Promising Young Woman)
Frances McDormand (Nomadland)
Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)

Α’ Ανδρικός Ρόλος- Δράμα

Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom) 
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Anthony Hopkins (The Father)
Gary Oldman (Mank)
Tahar Rahim (The Mauritanian)

Καλύτερη ταινία – Μιούζικαλ ή Κωμωδία 

Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
Α’ Γυναικείος Ρόλος – Μιούζικαλ ή Κωμωδία
Rosamund Pike (I Care A Lot) 
Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
Kate Hudson (Music)
Michelle Pfeiffer (French Exit)
Anya Taylor-Joy (Emma.)

Α’ Ανδρικός Ρόλος – Μιούζικαλ ή Κωμωδία
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)
 
James Corden (The Prom)
Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Andy Samberg (Palm Springs)
Dev Patel (The Personal History of David Copperfield)

Καλύτερη ταινία animation
Soul 
The Croods 2
Onward
Over the Moon

Wolfwalkers

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

 

Minari
Another Round
La llorona
The Life Ahead
Two of Us

Β’ Γυναικείος Ρόλος – Δράμα

Jodie Foster (The Mauritanian) 

Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Olivia Colman (The Father)
Amanda Seyfried (Mank)
Helena Zengel (News of the World)

Β’ Ανδρικός Ρόλος – Δράμα

Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Jared Leto (The Little Things)
Bill Murray (On The Rocks)
Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Chloé Zhao (Nomadland

Emerald Fennell (Promising Young Woman)
David Fincher (Mank)
Regina King (One Night in Miami)
Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

Καλύτερο Σενάριο

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7) 

Florian Zeller, Christopher Hampton (The Father)
Jack Fincher (Mank)
Chloé Zhao (Nomadland)
Emerald Fennell (Promising Young Woman)

Καλύτερο Soundtrack

Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross (Soul)  

Alexandre Desplat (The Midnight Sky)
Ludwig Göransson (Tenet)
Newton Howard (News of the World)
Trent Reznor & Atticus Ross (Mank)

Καλύτερο Πρωτότυπο Τραγούδι

“Io Si” (The Life Ahead)

Fight for You” (Judas and the Black Messiah)
“Hear My Voice” (The Trial of the Chicago 7)
“Speak Now” (One Night in Miami)
“Tigress & Tweed” (The United States vs. Billie Holiday)

Καλύτερη δραματική σειρά

The Crown

“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Ozark”

“Ratched”

Καλύτερη γυναικεία ερμηνεία σε δραματική σειρά

Emma Corrin  –  THE CROWN

Olivia Colman – “The Crown”
Jodie Comer – “Killing Eve”
Laura Linney – “Ozark”
Sarah Paulson – “Ratched”

Καλύτερη ανδρική ερμηνεία σε δραματική σειρά

Josh O’Connor – “The Crown”
Jason Bateman – “Ozark”
Bob Odenkirk – “Better Call Saul”
Al Pacino – “Hunters”

Matthew Rhys – “Perry Mason”

Καλύτερη Σειρά- Μιούζικαλ ή Κωμωδία

 

“Schitt’s Creek”
“Emily in Paris”
“The Great”
“Ted Lasso”

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”
Lily Collins – “Emily in Paris”
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant”
Elle Fanning – “The Great”

Jane Levy – “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία

 

Jason Sudekis – “Ted Lasso” 
Don Cheadle – “Black Monday”
Nicholas Hoult – “The Great”
Eugene Levy – “Schitt’s Creek”

Ramy Youssef – “Ramy”

Καλύτερη μίνι σειρά

“The Queen’s Gambit”

“Normal People”
Small Axe
“The Undoing”
“Unorthodox”

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε Μίνι Τηλεοπτική Σειρά ή Τηλεταινία
Gillian Anderson – “The Crown” 
Helena Bonham Carter – “The Crown”
Julia Garner – “Ozark”
Annie Murphy – “Schitt’s Creek”

Cynthia Nixon – “Ratched”

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία σε Μίνι Τηλεοπτική Σειρά ή Τηλεταινία

 

John Boyega – “Small Axe”
Brendan Gleeson – “The Comey Rule”
Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Jim Parsons – “Hollywood”

Donald Sutherland – “The Undoing

Καλύτερη Γυναικεία Ερμηνεία σε υποστηρικτικό ρόλο στην τηλεόραση

 

Gillian Anderson – “The Crown”
Helena Bonham Carter – “The Crown”
Julia Garner – “Ozark”
Annie Murphy – “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon – “Ratched”

Καλύτερη Ανδρική Ερμηνεία υποστηρικτικό ρόλο στην τηλεόραση
 

John Boyega – “Small Axe” 
Brendan Gleeson – “The Comey Rule”
Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Jim Parsons – “Hollywood”

Donald Sutherland – “The Undoing”

Για περισσότερα κινηματογραφικά νέα, πατήστε εδώ.

Κείμενο: Θεοδωρίδου Ελένη (Lavart)

 

Πηγές Φωτογραφιών: 1, 2, 3

➔ Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις και όλα τα πιο πρόσφατα άρθρα της Lavart στο lavart.gr

Κοινοποίηση

YelloWizard.gr
YelloWizard.gr

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ